Boşnak lezzetlerinin adresi "Avliya Boşnak Mutfağı"

Boşnak lezzetlerinin İstanbul'da ki adresi "Avliya Boşnak Mutfağı"


     Uzun süredir ziyaret ettiğimiz ve blogumuzda yer vermemiz gerektiğini düşündüğümüz bir mekan Avliya Boşnak Mutfağı. Bayrampaşa'da boşnak vatandaşların ağırlıklı olarak yaşadığı bölgede en popüler Boşnak Restoranı burası. Biz de popüler olmasını sağlayan müşterilerinden biriyiz diyebiliriz aslında.

yeickesfet, avliya bosnak mutfagi


     Avliya Boşnak Mutfağı lezzetleriyle birlikte mekan tasarımıyla da boşnak kültürünü yansıtan bir mekan. Tam anlamıyla bir ev ortamında gibi keyifle yemek yiyebiliyorsunuz. Tavanda asılı şamdanlar, dekoratif ürünler özenle seçilmiş ve  ilginizi çekiyor. 


yeickesfet, avliya bosnak mutfagi

     İçeri girdiğinizde hemen sol tarafta böyle güzel bir köşe sizleri karşılıyor. Burada bazı zamanlar doğum günü, kına vs. organizasyonlar yapıldığı da oluyormuş. E hadi uzatmadan burada neler yediğimizi anlatalım size..  

yeickesfet, avliya bosnak mutfagi


     Öncelikle Avliya Boşnak Mutfağını asıl keşfediş sebebimiz Boşnak Mantısı'ydı ama baktık ki boşnak lezzetleri çok, denedikçe bu yazımıza ilave edelim dedik. İlk başta tabii ki boşnak mantılarını denedik.  

bosnak mantisi, bosnak, bosnak böregi


     Hazırlanışı baya zahmetli olan bu leziz börek bu zahmetin karşılığını size lezzet olarak yaşatıyor. Kat kat yağlanarak açılan hamurları sonradan tek bir yaprak yufka haline getirilip içerisi kıyma ile doldurularak bu şekilde özel bir sac sistemiyle pişiriliyor. Birçok mekanda boşnak mantısı yedik ama burası bu işi hakkıyla yapıyor diyebiliriz. En azından dondurulup pişirilen bir börek yemediğiniz, sağlıklı ve kaliteli bir börek yediğiniz ortada. 

bosnak mantisi, bosnak, bosnak böregi

     Hadi sizi birkaç boşnak lezzetiyle daha tanıştıralım. Borovnica 'yı daha önce duydunuz mu? Borovnica Yaban mersini meyvesiyle hazırlanan özellikle yaz aylarında bayılacağınızı düşündüğümüz serinletici soğuk bir içecek. Hafif şekerli limonataya alternatif bir içecek desek doğru söylemiş oluruz. Sunumları da sanki plaj'da kokteylinizi içermişcesine bir havada :)

borovnica, yaban mersini suyu, bosnak icecek


     Mantımızı yedik, buz gibi borovnicamızı da içtik e bir tatlıyı hakettik değil mi? Aslında hepimizin mutfağına yabancısı olmadığı bir ev baklavasını önereceğiz. Fakat bu evde yaptığımız klasik ev baklavasına göre biraz daha az şerbetli ve kuru kıvamda. Böyle olduğu içinse ev baklavasına kıyasla daha hafif ve farklı bir lezzete sahip. 

ev baklavasi, tatli, bosnak tatlisi


     Boşnaklara özgü bu lezzetlerin dışında menülerinde alışkın olmadığınız daha birçok lezzet mevcut. Soka, Begova Çorba, Sarajevska, Boşnak Köftesi, Soğan Dolma gibi özel lezzetleri de denemenizi tavsiye ederiz. Hadi söyleyin bu lezzetlere doyum olur mu? :)Adres; Kocatepe Mahallesi,
            Avasköy Yolu Caddesi, No:83
            Bayrampaşa / İST.
            Tel: 0212 4373797 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder